„Nie bądź żyła, oddaj krew”

W ramach akcji „Nie bądź żyła, oddaj krew” znowu grano w Lubaszu. Kolejną edycję zbiórki krwi i szpiku, zapoczątkowaną przez Fundację Drużyna Szpiku i Krzysztofa Wizę z Lubasza, wsparli miłośnicy piłki nożnej. W lubaskiej hali od rana do późnych godzin nocnych, w grach towarzyskich, turniejach udział wzięło blisko 200 osób.

Najwcześniej na parkiecie pojawili się chłopcy z roczników 2008, 2009 i 2010. Dla większości z nich towarzyska gra Radwan Lubasz: Noteć Czarnków, stanowiła pierwszą piłkarską konfrontację w życiu. Padło wiele bramek, a okrzyki radości młodych piłkarzy i brawa od rodziców i dziadków, najlepiej oddawały atmosferę tego wydarzenia. Od godziny 11. rozpoczął się „Piłkarski Turniej Żaków”, w którym wystąpiło ponad osiemdziesięciu piłkarzy urodzonych w latach 2007 i 2008. Emocji było co nie miara, ostatecznie tryumfował zespół Radwan Lubasz Tygryski przed Fortuną Wieleń, Drawą Krzyż i Błękitnymi Wronki. Mylić się jednak może ten, kto sądzi że w pozostałych spotkaniach, decydujących o miejscach V-VIII brakowało dramaturgii. Tutaj losy rozstrzygały konkursy rzutów karnych. W walce o piątą lokatę lepsi okazali się od Noteci Czarnków chłopcy z Lubuszanina Trzcianka, a w meczu o miejsce VII Radwan Lubasz Wilczki po ośmiu seriach rzutów karnych pokonał Bambinis Trzcianka. Po Żakach, mecz towarzyski Lubasz – Wronki rozegrały zespoły w kategorii Orlik – rocznik 2005 i młodsi. Był to bardzo pożyteczny sprawdzian dla obydwu zespołów, przygotowujących się do sezonu halowego. Wieczorem w głównym Turnieju Charytatywnym wystąpiły cztery drużyny. Miejsce pierwsze z kompletem zwycięstw wywalczył Zenex Lubasz. Na drugim uplasowali się strażacy z OSP Lubasz, na trzecim Drużyna Szpiku, a tuż za podium goście z Trzcianki, ekipa Gramy z Sercem. W trakcie całego dnia na lubaskiej hali zbierano środki finansowe, sprzedawano róże gadżety, a w trakcie wieczornego turnieju odbyła się licytacja przedmiotów, ufundowanych przez sponsorów i przekazanych przez znanego muzyka Libera, czy byłą ikonę poznańskiego Lecha Piotra Reissa. Wszystkie pozyskane środki finansowe zostaną przekazane na paczki świąteczne dla dzieci z oddziału onkologicznego w Poznaniu. W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowali się Samorząd Gminy Lubasz, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu, Gminny Klub Sportowy Radwan oraz osoby prywatne. Całość koordynował Krzysztof Wiza, pomysłodawca akcji „Nie bądź żyła oddaj krew”. W Czarnkowie miał miejsce finał tygodniowej zbiórki krwi, zakończony rekordowym wynikiem, a w Lubaszu dzięki zaangażowaniu również najmłodszych adeptów piłki nożnej, udało się rozpropagować piękną ideę tego wydarzenia.