Od sezonu 2018/2019 zmiany w rozgrywkach ligowych!

Od sezonu 2018/2019 zmiany w rozgrywkach ligowych, prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej:

jedna grupa #4liga
trzy grupy ligi okręgowej na szczeblu WZPN

Okręgowe Związki Piłki Nożnej, w tym #OZPNwPile będą prowadzić rozgrywki Klas Okręgowych. W przypadku naszego okręgu będzie to jedna grupa od sezonu 2017/2018.

Czyli podsumowując pomiędzy, czwartą ligą, a klasą okręgową powstanie nowa Liga Okręgowa, która będzie się składać z trzech grup.

„AWANSE I SPADKI – drużyny seniorskie”

WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Od Sezonu 2018/2019 wprowadzona zostanie reforma rozgrywek seniorskich, które otrzymają następujący kształt:

• IV Liga licząca 20 zespołów (Zostanie utworzona z zespołów IV Lig grup północnej i południowej, zespołów awansujących z Klas Okręgowych Poznań Wschód, Poznań Zachód, Piła, Konin, Kalisz i Leszno oraz zespołów spadających z III Ligi)
  • Ligi Okręgowe Gr I; II; III liczące po 16 zespołów każda. (Zostaną one utworzone z właściwych terytorialnie zespołów spadających z IV Lig grup północnej i południowej oraz awansujących z właściwych terytorialnie Klas Okręgowych Poznań Wschód, Poznań Zachód, Piła, Konin, Kalisz i Leszno)

AWANSE:

IV LIGA
Zespoły, które zajmą pierwsze miejsca w grupach północnej i południowej rozgrywek IV Ligi rozgrywać będą baraż (dwumecz) o awans do III Ligi. Awans uzyskuje zwycięzca barażu. Losowanie gospodarza pierwszego meczu odbędzie się po zakończeniu rozgrywek IV Ligi w Siedzibie Wielkopolskiego ZPN w Poznaniu.

KLASA OKRĘGOWA
Do IV Ligi awans uzyskuje po jednym zespole z Klas Okręgowych: Poznań Wschód, Poznań Zachód, Piła, Konin, Kalisz i Leszno. IV Liga w sezonie 2018/2019 będzie liczyła 20 zespołów.
Do Ligi Okręgowej gr I awans uzyskują zespoły z Klasy Okręgowych Piła i Poznań Wschód, które zajmą 2 miejsca i kolejne tak aby Liga Okręgowa gr II liczyła 16 zespołów. W przypadku gdy ostatnie miejsce w Lidze Okręgowej gr I pozostanie dla dwóch zespołów, które zajęły tą samą lokatę w swoich Klasach Okręgowych rozegrany zostanie dwumecz barażowy. Losowanie gospodarza pierwszego meczu odbędzie się po zakończeniu rozgrywek obydwu Klas Okręgowych w Siedzibie Wielkopolskiego ZPN w Poznaniu.
Do Ligi Okręgowej gr II awans uzyskują zespoły z Klas Okręgowych Poznań Zachód i Leszno które zajmą 2 miejsca i kolejne tak aby Liga Okręgowa gr II liczyła 16 zespołów. W przypadku gdy ostatnie miejsce w Lidze Okręgowej gr II pozostanie dla dwóch zespołów, które zajęły tą samą lokatę w swoich Klasach Okręgowych rozegrany zostanie dwumecz barażowy. Losowanie gospodarza pierwszego meczu odbędzie się po zakończeniu rozgrywek obydwu Klas Okręgowych w Siedzibie Wielkopolskiego ZPN w Poznaniu.

Do Ligi Okręgowej gr III awans uzyskują zespoły z Klas Okręgowych Kalisz i Konin które zajmą 2 miejsca i kolejne tak aby Liga Okręgowa gr III liczyła 16 zespołów. W przypadku gdy ostatnie miejsce w Lidze Okręgowej gr III pozostanie dla dwóch zespołów, które zajęły tą samą lokatę w swoich Klasach Okręgowych rozegrany zostanie dwumecz barażowy. Losowanie gospodarza pierwszego meczu odbędzie się po zakończeniu rozgrywek obydwu Klas Okręgowych w Siedzibie Wielkopolskiego ZPN w Poznaniu.

SPADKI:

IV LIGA
Z IV Lig grupy północnej i południowej spadają zespoły z miejsc od 9 do 16 do odpowiedniej terytorialnie grupy Ligi Okręgowej. Spadek uzyskuje również zespół z 8 miejsca w grupie której zwycięzca przegra baraż o awans do III Ligi. Ilość drużyn spadających może się zwiększyć o ilość drużyn spadających z III ligi.

„AWANSE I SPADKI – drużyny młodzieżowe”

WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Od Sezonu 2017/2018 wprowadzona zostanie reforma rozgrywek młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim które otrzymają następujący kształt:

• Wielkopolska Liga Juniorów A1-A2 (licząca 16 zespołów , rozgrywki prowadzone systemem dwurundowym jesień-wiosna)
  • Wielkopolska Liga Juniorów Młodszych B1-B2 (licząca 8 zespołów, rozgrywki prowadzone systemem czterorundowym) Rozgrywki zostaną utworzone z zespołów: miejsca 1-3 grupy pierwszej i drugiej Wojewódzkiej Ligi Juniorów Młodszych B1-B2 oraz dwóch najlepszych zespołów Lig Okręgowych B2 (po ewentualnych barażach)
  • Wielkopolska Liga Trampkarzy C1-C2 (licząca 8 zespołów, rozgrywki prowadzone systemem jednorundowym czterorundowym)