O Lubaszu

Gmina wiejska Lubasz:

powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie,
powierzchnia 167 km²,
7420 mieszkańców (dane na koniec 2010 r.).

Gmina Lubasz położona na skraju Puszczy Noteckiej należy do jednego z najbardziej malowniczych regionów Wielkopolski. Jej atuty, to przyrodnicza różnorodność, obecność obiektów zabytkowych takich jak nowo odrestaurowany Wiatrak w Dębem , Sanktuarium NNMP Królowej Rodzin, Zamek w Goraju, Nadleśnictwo Krucz wraz z ścieżkami dydaktycznymi, Pałacem w Lubaszu i wieloma innymi, czyste środowisko, a także przyjaźni ludzie.

Parafia p. w. Narodzenia NMP

Plac ks Kanonika Jerzego Kędzierskiego 2

Jezioro Duże - Istniejąca baza turystyczna pozwala na realizację wielu form wypoczynku, począwszy od tradycyjnego wygrzewania się na plaży, a skończywszy na wędrówkach pieszych i rowerowych, jeździe konnej, wędkowaniu, grzybobraniu, sportach drużynowych, tenisie, jeździe na rolkach i desce nawet wspinaniu się na ścianie wspinaczkowej.

Pięknie położone jezioro z plażą strzeżoną, wypożyczalnią sprzętu wodnego, polem kempingowym, domkami drewnianymi i holenderskimi, boiskami sportowymi Orlik, skate parkiem i amfiteatrem, są do dyspozycji wczasowiczów i turystów przybywających do Lubasza. Ośrodek wypoczynkowy w Lubaszu szczególnie gorąco zachęca rodziny z dziećmi, bowiem oddany w tym roku do użytku wspaniały plac zabaw oraz zamknięty dla ruchu pojazdów teren ośrodka stwarzają doskonałe, i przede wszystkim bezpieczne, warunki dla ich wypoczynku. Ośrodek dysponuje obecnie ok. 40 miejscami noclegowymi, a czynione są działania w kierunku poszerzenia tej bazy o kolejne miejsca, łącznie z prywatnymi kwaterami powstałymi na terenie ośrodka.

Nowo otwarty ośrodek Szkoleniowo - Rekreacyjny PORTUS nad jeziorem w Lubaszu.

Gmina Lubasz posiada szybko rozwijającą się infrastrukturę sportową. Jej głównymi filarami są sala widowiskowo – sportowa, boisko piłkarskie Klubu Sportowego “RADWAN LUBASZ”, nowoczesne boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej w Lubaszu oraz kompleks Moje Boisko – Orlik 2012 wraz ze skate parkiem w pobliżu lubaskiego jeziora.

Sala widowiskowo – sportowa to nowy obiekt, znajdujący się przy Gimnazjum w Lubaszu. Arena z 250 miejscami na widowni, o wymiarach boiska 44m x 22m przystosowana jest do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę. Do dyspozycji sportowców są pomieszczenia socjalne: szatnie, natryski, pomieszczenia na sprzęt sanitarny, magazyny sportowe. W sali znajdą się również ścianka wspinaczkowa, sala do uprawiania dodatkowych aktywności sportowych. Sala służy wszystkim mieszkańcom gminy, to w niej odbywać się będą różnego rodzaju imprezy masowe.

Sportową ofertę Gminy Lubasz uzupełniają dwa nowo powstałe obiekty. Na terenie Szkoły Podstawowej w Lubaszu znajduje się boisko wielofunkcyjne o nawierzchni tartanowej. Boisko o wymiarach 22 x 44 m przystosowane jest do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykową. Uzupełnieniem tej oferty jest znajdujący się na terenach rekreacyjnych blisko jeziora w Lubaszu kompleks Moje boisko – Orlik 2012. Przy wykorzystaniu środków zewnętrznych powstały boiska wielofunkcyjne o wymiarach 19,1 x 32,1 m do gry w piłkę koszykowa i siatkową oraz piłkarskie o wymiarach 30 x 62 m a także budynek sanitarno – szatniowy, obok boisk znajduje się skate park.

W pobliżu plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz amfiteatr, na którym odbywa się większość lokalnych imprez. Terem tym zarządza Gminny Ośrodek Kultury, który w swojej ofercie posiada również pole namiotowe z pełnym zapleczem socjalnym. Pole to stanowi idealne miejsce dla miłośników karawaningu. W sezonie letnim goście mogą skorzystać również ze stołówki, serwującej smaczne domowe obiady.

Miłośników polowań na treningi zapraszamy do strzelnicy myśliwskiej znajdującej się na skraju miejscowości Stajkowo. Rokrocznie 1 maja odbywają się tu Zawody Strzelectwa Myśliwskiego, na które zjeżdżają się myśliwi z okolicy i regionu.